Comuna din România cu teren de fotbal ca-n Premier League. Gazon perfect și mii de oameni la meci
Dumitru Dragomir (80 de ani) a povestit ce a pățit când a mers să vadă un meci de Liga 3 la Berca, o comună din județul Buzău. „Oracolul de la Bălcești” a găsit acolo teren de fotbal cu gazon ca în Premier League și a făcut o baie de mulțime printre spectatori.
Dumitru Dragomir, impresionat de barajul dintre Petrolul Berca și Pescărușul 1969 Sarichioi
Dumitru Dragomir le-a purtat noroc gazdelor de la Petrolul Berca. Buzoienii s-au impus cu scorul de 5-0 în fața reprezentantei județului Tulcea, Pescărușul Sarichioi, în barajul de promovare în Liga 3. Fostul șef LPF a rămas uimit de condițiile pe care le-a găsit la Berca. „Lângă Buzău, la Berca, n-ai văzut comună mai frumoasă decât asta. Știi unde e stadionul? Pe un vârf de deal, în pădure, așa, ceva de nedescris, de o frumusețe rară. Gazonul, masă de biliard, la echipă de județ! Tipul e unul pricopsit, care face cârnații de pleșcoi. Patronul, Andrei, tare de tot! Peste 3500 de oameni, în viața mea nu am văzut așa ceva!”, a povestit Dragomir.
Fostul președinte LPF a făcut baie de mulțime la Berca
La fel ca formația gazdă pe gazon, Dumitru Dragomir a făcut show în tribunele stadionului din Berca. „Oracolul de la Bălcești” a povestit că a făcut o adevărată baie de mulțime pe stadion și că emisiunea „Profețiile lui Mitică” a fost unul dintre subiectele preferate ale spectatorilor. „S-au ridicat tribunele în picioare, mi-a fost o rușine, în viața mea nu am văzut așa ceva.
O dragoste vis-a-vis de emisiune, nu doar de mine. Vorbeau și de tine (n.r. – Horia Ivanovici). S-a ridicat tot stadionul să mă salute. Nu pot să mint. Bătrâni, tineri, copii. Poze cu nea Mitică, mă întreabu și de tine. M-am simțit atât de bine. Atâta notorietate nu credeam că pot să am vreodată.
Nu am văzut așa ceva în viața mea! Eu am avut 50.000 de oameni care mă trimiteau la U.E. și la brutărie, după ce am făcut legea împotriva huliganilor. M-a impresionat orășeul ăsta. 8000 de locuitori, așezat între dealuri, ceva frumos tare de tot. Felicitări și primarului și lui Andrei, care a făcut echipa asta, bravo lor!”, a povestit Dumitru Dragomir, în exclusivitate la PROFEȚIILE LUI MITICĂ.
Ce A PATIT Mitica Dragomir la un meci din Liga 4: “N-AM VAZUT IN VIATA MEA”
