June 22, 2026

Sportica

Stiri sportive la minut

Răsturnare de situație: Alex Băluță refuză Poli Timișoara și semnează cu o contracandidată la promovare! Update Exclusiv

Răsturnare de situație: Alex Băluță refuză Poli Timișoara și semnează cu o contracandidată la promovare! Update Exclusiv

Alexandru Băluță (32 de ani) revine în fotbalul românesc la aproape un an după despărțirea de FCSB. Din informațiile FANATIK, mijlocașul trebuia să semneze cu Poli Timișoara, formație care a obținut promovarea în divizia secundă, dar a fost deturnat de una dintre contracandidatele la promovarea în SuperLiga.

UPDATE: Alex Băluță, deturnat de Chindia Târgoviște

FANATIK a anunțat în exclusivitate că Alex Băluță va semna cu Poli Timișoara, formație care are obiectiv promovarea în SuperLiga. FANATIK a luat însă legătura cu Bara Dinu, care a dezvăluit că fostul campion al României nu va mai ajunge la gruparea de pe Bega. Din informațiile FANATIK, Alex Băluță a fost deturnat de Chindia Târgoviște. „Da, este adevărat. Va merge la una dintre contracandidate A avut un termen în care să ne trimită contractul semnat și nu facem excepții pentru niciun jucător”, a declarat președintele lui Poli Timișoara.

Informația conform căreia Chindia negociază cu Băluță a fost confirmată de Florin Gardoș: „Suntem în discuții avansate”, a transmis managerul dâmbovițenilor. În sezonul trecut, Chindia Târgoviște a ratat la mustață promovarea în SuperLiga. Echipa lui Nicu Croitoru a terminat pe 6 în play-off-ul din Liga 2, dar a ajuns la baraj deoarece CSA Steaua și FC Bihor nu au avut drept de promovare. Chindia a pierdut însă „dubla” cu Farul la loviturile de departajare.

Alexandru Băluță a semnat cu Poli Timișoara! Ce salariu va avea fostul jucător al FCSB-ului

Alexandru Băluță va evolua începând din noul sezon sub comanda lui Dan Alexa la Poli Timișoara, formație care va lupta pentru promovarea în SuperLiga. Din informațiile FANATIK, fostul internațional a semnat un contract pe doi ani cu gruparea care a obținut în această vară promovarea în divizia secundă și va avea un salariu de 6.000 de euro net pe lună.

Mijlocașul ar putea să câștige însă o sumă mult mai mare cu ajutorul primelor de joc, dar și al diverselor bonusuri care există în contract, pentru meciuri jucate, goluri și, cel mai important, pentru obținerea promovării în prima ligă. Băluță ar fi negociat și cu formații din SuperLigă, însă a ales să semneze cu Poli Timișoara, motivele oferite fiind orașul, suporterii și proiectul echipei. Despre transferul lui Băluță la formația timișoreană a scris și ProSport.

Poli Timișoara a efectuat mai multe mutări de impact după ce și-a asigurat promovarea în divizia secundă, iar antrenorul unei rivale din Liga 2 a declarat pentru FANATIK că formația „alb-violetă” se numără printre principalele favorite la promovare. 2017-2018 este ultimul sezon în care Timișoara a avut o reprezentantă în prima divizie, însă nu este vorba despre actualul club, ci de ACS Poli, grupare care nu a fost recunoscută de marea majoritate a suporterilor.

Alexandru Băluță, perioadă dificilă după despărțirea de FCSB

Alexandru Băluță a devenit jucător liber în vara anului trecut, după despărțirea de FCSB, iar la finalul lunii august a fost prezentat oficial de Los Angeles FC, formație din MLS. Acesta a evoluat foarte puțin pentru gruparea americană, 15 minute pentru prima echipă și o repriză pentru formația secundă, înainte de a pleca în iarnă, după finalul sezonului.

În februarie, Băluță a semnat cu Boluspor, gruparea din divizia secundă a Turciei. Acesta a evoluat în 8 jocuri în această primăvară, singura sa contribuție decisivă fiind un „assist” într-un duel pierdut cu 2-4 contra celor de la Umraniyespor. Fotbalistul a mai evoluat în carieră pentru Chindia Târgoviște, Viitorul Constanța (actuala Farul), Universitatea Craiova, Slavia Praga și Akademia Puskas.

  • 325.000 de euro este cota actuală a lui Alexandru Băluță, conform transfermarkt
  • 8 selecții și un gol are fotbalistul la naționala României